Теодосій Самотулка

2 Листопада, 2023 / Історія, Селяни / Відповісти

«Старий Орел» з села Баня-Березів Косівського району – лікар-психолог у штаті Нью-Джерсі (США), пластун, літератор.

Народився 18 березня 1915 року в с. Баня-Березові у священичій родині Володимира й Софії Самотулок. Помер 31 жовтня 2001 року в США.

Після закінчення української гімназії у Станіславові (нині Івано-Франківськ) почав студіювати медицину в Познанському університеті, продовжив у Львові, закінчив 1958 р. в університеті у Цюріху (Швайцарія).

1958 р. еміґрував у США. Там спеціалізувався і працював психіатром у шпиталях штату. В останні роки виконував функції психіатричного консультанта в Норт Прінстон Девелопментал Центрі. Його зацікавлення в ділянці психіатрії — аутистичні діти, адолесценти та дорослі, для яких опрацював спеціальну програму лікування.

1971 р. одержав почесну грамоту «Award for Outstanding Performance» від штату Нью-Джерсі. Член Американської психіатричної асоціації, УЛТ у Нью-Йорку, інших американських наукових товариств.

Під час медичних студій належав до товариства «Відродження», проводу корпорації «Чорноморе» і Української студентської громади в Познані.

Все своє життя присвятив справі виховання молоді («Сокіл»), зокрема, вихованню дітей у Пласті. У 1943 р. очолив «Плем’я новаків», в еміґрації та поселенні розробив і здійснював виховну програму вишколів виховників для Уладу Пластунів Новаків. Був довголітнім головним булавним і провів десятки новацьких таборів і вишколів.

Очолював підготовку до II Пластового Конґресу (1967 – 69) та УПС (1974 – 77). Автор публікацій: «Шлях пластового новака» (1946); «Отрок» (історичні ігри, 1951); «25-річчя новацького руху» (1955), «Історія України в іграх» (у 2-х томах), а також численних статей на виховні та загальнопластові теми. Видав також книгу «Новацьким шляхом (Літопис УПН)» 2008 року.

За визначну працю у Пласті відзначений орденом св. Юрія у золоті. В останні роки став розвивати питання біологічного та культурного самозбереження, виступивши 1984 р. на науковій конференції Українського Лікарського Товариства Північної Америки в Торонто з доповіддю для громадянства на тему «Біологічне та культурне самозбереження української спільноти на поселенні». Одружений з Дарією Слиж. У родині троє дітей.

Відійшов на Вічну Ватру 31 жовтня 2001 року Божого у США, на 87-му році життя.

Автор допису – Андрій РЕБРИК.

Share