Березуни — нащадки білих хорватів

З нагоди Дня вишиванки у м. Коломиї відбулися благодійний концерт муніципального оркестру народних інструментів Коломийської малої філармонії «Трембіта» та етнолоказ колекції під назвою «Вишиванка — одяг вільних людей» відомого кушніра з Корнича Михайла Вінтонюка.

Наша Марія Влашинець представляла на цьому дійстві автентичний старовинний одяг березунів і була в кептарі, який відреставрував відомий майстер.

Одяг березунів завжди вирізнявся серед вбрання сусідських поселень. Адже, за історичними джерелами, коріння березунів походить від білих хорватів. Тому і стрій дуже схожий на національне вбрання жителів балканських земель, зокрема Хорватії та Сербії. Якщо гуцули носили постоли, то березуни — чоботи: дівчата — жовті, хлопці — чорні. «Лабата» спідниця — теж елемент берегівської ноші.

Сорочки вишивали низинкою, кольори — чорнобриві (темно-червоний, чорний, зелений з відтінками, жовтий, червоний, оранжевий).

На шиї — керамічне намисто або дукати .тобто монети, які мала не кожна дівчина, а тільки із заможної сім’ї. Березівські дівчата були заплетені у дві коси — «колосок». Жінки носили каптур і хустку.

У холодну пору року березуни одягали кептар — білий або кавового кольору (дублений). Також носили петик, кожух (молодий на весіллі одягав опанчу — довгий жупан з шерсті).

Леся Ільницька,
директорка Нижньоберезівського будинку культури.

«Гуцульський край», №21, 27.05.2022 року

Share