111-а річниця від дня народження Миколи Васильовича Арсенича-Березовського

27 Вересня, 2021 / Селяни / Відповісти

27 вересня, сьогодні, 111-а річниця від дня народження одного з 9-ти генерал-хорунжих УПА Миколи Васильовича Арсенича-Березовського, (псевда: «Арсен», «Березовський», «Григір», «Дем’ян», «Максим», «Микола», «Михайло»).

11 історичних фактів про Шефа СБ ОУН:

 1. Народився 27 вересня 1910 року в селі Нижній Березів, Косівського району. Походив зі шляхетської родини герба Сас Арсеничів-Березовських.
 2. Навчався в Коломийській гімназії, закінчив Стрийську гімназію. В шкільні роки член Стрийського пласту, вступив в УВО, а з 1929 року в ОУН.
 3. До 1936 року навчався на юридичному факультеті Львівського університету, проте не завершив навчання, у зв’язку з ув’язненням через студентські виступи та агітаційну націоналістичну літературу, виявлену при обшуку.
 4. Після розколу ОУН 1939 року приєднався до “Бандерівців”. Того ж року проходив військові навчання під Краковом, організовані ОУН та Абвером (орган армійської розвідки та контррозвідки Німеччини), пізніше сам викладав на Краківських курсах основи розвідки.
 5. У лютому 1940 очолює військову розвідку Проводу ОУНР. З березня 1941 очолює Службу Безпеки революційної ОУН. Став другим, після Миколи Лебедя, головою служби безпеки ОУН.
 6. Референтура СБ, базувалась на вивченні роботи ворожих спецслужб, зокрема НКВС. В структурі була чітка ієрархія. Була вибудувана система бойовиків, слідчих, інформаторів. Завдання СБ були такими: протидія діяльності агентів НКВС і гестапо, охорона чільних членів ОУН, контроль за дотриманням конспірації, підтримка внутрішньої безпеки, розвідка та контррозвідка, організація диверсій, розслідування кримінальних злочинів, скоєних членами бандерівської ОУН, а також “розробка мельниківців та інших націоналістичних формувань”.
 7. В 44-му відмовляється виїздити в Німеччину, хоча така можливість була. Він писав, що в краю мають працювати люди, які добре володіють ситуацією. Шеф СБ постійно курсує між Галичиною та Волинню, для нього облаштовують чимало криївок, де він і зупинявся з невеликою охороною та дружиною Ганною Кінкою (кількома роками раніше вона при мінусовій температурі вплав перетнула кордон через річку Сян, що принесло їй не тільки повагу в ОУН, але й хвороби, внаслідок яких не змогла мати дітей).
 8. Учасник ІІ-го Великого збору ОУН (1941) та ІІІ-го Великого надзвичайного збору ОУН (1943), конференцій ОУН (1941—1943), нарад керівного складу ОУН (б) та УПА — (1944—1946)
 9. Згідно з Постановою УГВР від 8.02.1946 р. і Наказом Головного військового штабу УПА ч. 1/46 від 15.02.1946 р. референт СБ Проводу ОУН Микола Арсенич — «Михайло» нагороджений Золотим хрестом заслуги УПА
 10. 23 січня 1947 в районі с. Жуків, Бережанського району, Тернопільської області, бувши оточеним диверсантами МГБ СРСР, дав останній бій, а потім не дозволив ворогові взяти себе живим – застрелив дружину Ганну Кінку і себе.
 11. 17 листопада 2013 року у селі Нижній Березів (на його батьківщині) було відкрито пам’ятник членові Центрального Проводу ОУН, керівникові Служби безпеки ОУН Миколі Арсеничу. Династія Арсеничів продовжує боротьбу в теперішній час.

ВО «Тризуб» ім. С.Бандери

Share