Святкували Розколяду на Косівщині

21 Лютого, 2017 / Культура / Відповісти

«Най засяє наша слава, як роса на сонці» це слова однієї з колядок, яку я із душевною насолодою слухав під час розколяди у Середньому Березові.

Після недільного Богослужіння у церкві гурти з різних кутків зібралися в центрі села і, так би мовити, цілісна капела, колядуючи, направилася до актового залу школи, де й відбувалося святкове дійство. А благословив цей прекрасний захід своїм мудрим пастирським словом місцевий священик о. Роман Шкабрій.

Березівська коляда має свої особливості у манері виконання, первісності збереження текстів, сучасній інтерпретації, глибинному змісті релігійних чи то історичних передань. Зі сцени лунає «Дивная новина» — давня колядка, яку записала від свого тата Орися Василівна Томич. А далі, на оцінювання виконавської майстерності, ширяться просторим залом «Бог предвічний», «Нова радість стала» (записав від своїх батьків Михайло Степанович Космачук) «Бог ся рождає», «Ой на Вкраїні».

Ці колядки возвеличують Бога і Україну. Слухаєш їх і думками поринаєш у часи козаччини та й пізніші в історичному вимірі. «Встань, Тарасе, встань, Богдане» — це колядка, яку перейняла від своїх родичів Оксана Юліанівна Сулятицька. Отак сиджу в залі і дивуюся, наскільки вдало передано одвічне прагнення українського народу.

Минулої неділі у Середньому Березові і справді гарно колядували. Це був своєрідний огляд-конкурс багатожанрової народної поезії, яка майстерно відображає події різних періодів, зокрема і болісні для українського народу. Адже серед жителів Березовів багато родин втратили когось у національно-визвольній боротьбі ОУН-УПА за нашу державність. Маємо пам’ятати про їхню звитягу та доносити до наступних поколінь через коляду різдвяні пісні про правдиву історію.

Ведучі заходу Марія Андрусишин і Марія Фіцич, наче барвистим мереживом прикрасили розколяду своїми віршовано-прозовими виступами. На зміну загальному сільському хорові (керівник Оксана Сулятицька) запрошували на сцену гурти колядників з кутків: Банська, Татарівка (кер. Лідія Симчич, Орися Томич), Штирі (кер. Любов Доманська), Обочі (кер. Марія Перцович), Центр (кер. Марія Андрусишин). Надзвичайно гарними були виступи вихованців ДНЗ «Березунчик» (кер. Ярослава Крушняк) і березівської «Маланочки». Щирими оплесками зал вітав інсценізовану коляду у старенької бабусі, в ролі якої була Орися Томич. Присутні разом з гуртами підспівували колядки «Тиха ніч — свята ніч», «Ой радуйся, земле», «Спи, Ісусе, мій маленький», «На Різдво Христове ангел прилетів», «Правда кривду переможе».

Розмаїтий світ розколяди справив надзвичайне враження і виконавською майстерністю, і сценічними костюмами, і різдвяним оформленням сцени. Середньоберезівський сільський голова Микола Ігнатюк уклінно дякував учасникам розколяди, її організатору Оксані Сулятицькій і вручив їм грамоти.

Ігор СУСАК.

«Гуцульський край», №7, 17.02.2017 року

Share