Не скорився ворогові, вистояв і залишився безсмертним

16 Лютого, 2017 / Історія / Відповісти

У своєму виступі у Нижньому Березові голова районного об’єднання ВУТ «Просвіта» Богдан Глібчук зазначив, що правнича освіта дуже знадобилася Миколі Арсеничу у його діяльності. Адже завдання СБ були такими: протидія агентам НКВС і гестапо, охорона чільних членів ОУН, контроль за дотриманням конспірації, підтримка внутрішньої безпеки, розвідка та контррозвідка, організація диверсій, розслідування кримінальних злочинів, скоєних членами бандерівської ОУН. Б.Глібчук вказав і на високий рівень конспіративної роботи, яку проводила СБ під керівництвом «Михайла», оскільки до 1946 р. московська розвідка не знала хто в ОУН обіймає цю посаду. А Микола Арсенич ще за життя отримав відзнаку «Лицар Золотого Хреста». Його пошановуємо на ряду з С.Бандерою, Є. Коновальцем, Р.Шухевичем. Промовець також зачитав звернення до учасників заходу від науковця, дослідника історії УПА Василя Гуменюка, який не зміг приїхати у Н.Березів, та подарував Нижньоберезівській ЗОШ І-ІІ ст. книгу-альбом його авторства «Яворівський фотоархів УПА» і подякував директорові школи Степанові Сулятицькому та усім організаторам за їхню працю.

Пошанувати генерала СБ ОУН приїхав у Нижній Березів і голова Всеукраїнського Братства ОУН-УПА Б.Борович, який сказав, що слава Арсенича дуже висока. За його словами, Микола пішов навчатися на юридичний факультет Львівського університету, щоб фахово вести справи в підпіллі. Провідник вивчав усі тонкощі ворогів, досвід і методи агентурної роботи «особьіх отделов» радянської спеції служби, щоб досягти ефективної роботи СБ І ОУН. Але, на жаль, вивчено ще не всі сторінки історії УПА і ми досі не знаємо, де знаходяться останки Миколи Арсенича.

Значну частину свого виступу Богдан Борович присвятив і нашому сьогоденню. З України в пошуках роботи виїжджає талановита молодь, кращі фахівці. Але ж нам треба будувати тут свою державу?! Україна повинна просуватися в усіх сферах. Необхідно налагоджувати економіку, освіту, дати належно запрацювати науковому потенціалу. А щоб не виникала така незрозуміла ситуація, яку маємо нині, справу Арсенича треба продовжувати, зокрема в боротьбі з олігархатом, який для України є ворогом №1.

Про те, що Микола Арсенич був визначною постаттю у структурі ОУН, і мав великі знання в боротьбі з ворогом і був безмежно відданий ідеї побудови вільної України, також вів мову голова районної ради П.Ванджурак. Павло Іванович подякував учасникам УПА, дирекції школи, працівникам сільського Будинку культури, РО ВУТ «Просвіта» за те, що не забувають про вшанування визначних особистостей в часи визвольних змагань українського народу.

Окремо хочу сказати про художню палітру заходу, якою були чудові виступи пластунів, учнів місцевої школи, чоловічого хору «Березуни» Середньоберезівської станиці ОУН-УПА, яку очолює Іван Клим’юк (художній керівник хору Оксана Сулятицька), вокального дуету в складі Богдани Симчич та Іванни Ковальчук. Присутні із зацікавленням слухали пісню про Степана Бандеру, яку написала й мелодійно виконала Надія Полякова з м. Києва. А також виступ представника «Правого сектора» Львівської обласної організації друга Хамера. І, звичайно, мав слово організатор побудови пам’ятника Миколі Арсеничу в його рідному селі, родич керівника СБ ОУН Василь Арсенич, який розповів маловідомі факти про те, як працювала Служба безпеки ОУН.

Нижньоберезівський сільський голова Михайло Іванків подякував організаторам заходу та усім присутнім на вшануванні пам’яті Миколи Арсенича і у святковій атмосфері вручив місцевій жительці Юлії Будурович відзнаку Президента України «70 років перемоги над нацизмом».

Вшанування пам’яті генерала СБ ОУН, Лицаря Золотого Хреста заслуги Миколи Арсенича — «Михайла» провели у с. Нижньому Березові на відзначення 70-річчя з дня героїчної загибелі славного земляка. Урочистості відбулися при переповненому актовому залі Нижньоберезівської ЗОШ. Захід провели з ініціативи правління Косівського РО «Просвіта» (Б. Глібчук), зокрема відомого дослідника Історії УПА на Гуцульщині Василя Гуменюка. В його організації взяли участь: осередок «Просвіти» Нижнього Березова, працівники Будинку культури, школярі (пластуни). На захід були запрошені і взяли в ньому участь голова Всеукраїнського братства ОУН-УПА Богдан Борович з Івано-Франківська, голова районної ради Павло Ванджурак, коломияни, косівчани.

Микола Арсенич — «Михайло» був Провідником СБ ОУН (б) впродовж 1941–1947 рр. 23.01.1947-го його не стало. У лісовому масиві біля с. Жуків Бережанського району Тернопільської області, оточений військами МДБ і перебуваючи у безвихідному становищі, покінчив життя “пострілом з пістолета. Разом з ним загинула і його дружина, львів’янка Ганна Гунька — «Віра». А завершити публікацію хочу словами, які виголосив хтось з коломиян: «Боротьба за Україну триває щодня і щомиті. Пам’ятаймо про це!».

Ігор Сусак.

«Гуцульський край», №6, 10.02. 2017 року

Share