Як святкують у нас весілля?

   В селі Баня-Березів, Косовського району, що на Івано-Франківщині святкують весілля два дні – суботу та неділю. Весільний обряд в селі починається з плетіння вінка. На шиття вінка приходять молоді жінки, добрі душею, добрі господині, які не сваряться, добре живуть з чоловіком.

    Вінок шиють з барвінку на червоній ленті, червоними нитками. Нитка має бути така, щоб не рвалася, не гузлювалася. Щоб молоді добре жили і життя їхнє не було гузлявим. Коли шиють вінок то співають пісні.
   У вінок зашивають три зубки часнику, позлітку, мастили медом.  В суботу насамперед приходять музики, бубон, скрипка, акордеон, стають перед порогом і грають молоді “На добрий день”. Молода чи молодий виходять платити гроші музикам і з усіма цілуються. На весілля має прийти першим добрий господар, щоб добре велося весілля. А також мають прийти дружки чи дружби. Ім також музика грає і молода з ними вітається. Дружки мають принести цукерки, називається приніс, який потім повертають. Коли починаються сходитися гості музика грала танці. В с. Баня-Березів є свої музики.
  Коли приходить молодий з дружбами до молодої, молода виходить до них на поріг і йде чіпати дряшпанку ( така косичка штучна). Після неї ідуть дівчата (дружки) вибирати собі дружбу з хлопців які прийшли з молодим і теж причіпають дряшпанку. На взамін дружба дарує дружці цукерки.       Якщо хлопець є чужий тобто з іншого села, то йому кладуть залогу, тобто стіл на який молодий має поставити могорич за молоду.

   Потім молодийі із дружбами сідає за стіл. В той час батьки молодї сідають по серед хати на лавку перед образом. Наречені вклякають на коліна і її староста благословив:
Во ім’я Отца і Сина, і Святого Духа, і так три рази.
Шановна родино, далека і близька, гості. Стала наша молода перед нами, як святі перед образами, аби в цю урочисту днину приступити до сьомого секраменту. Дякує вона насамперед Господу Богу і Пречисті Діві Марії , Святому Чудотворцю Миколаю і всім Угорникам Божим, які нині співають во славу Господню.
   Дякує вона своїм родичам, мамі що на цей світ припровадила і татові, що на добру науку наставляв. Може когось вона скривдила словом чи ділом, навмисне чи нехотячи, чи не послухала, чи скривдила, чи прогнівила, то ви нині вже їй простіть, перший раз, най її Бог благословить, другий раз най її Бог благословить, третій раз най її Бог благословить.
Звертається вона до своїх сестер, братів, діда, баби, стрийнів, стриїв, вуйків, вуйнів до своєї родини далекої, близької, аби її простили і благословили 1 раз, 2 раз, 3 раз.

   Просить молода благословенства: в хлопців, дівчат, сусідів далеких, близьких коло яких зростала, і ви чесні бояри великі і маленькі прошу простити нашу молоду за те, що може когось образила словом чи ділом, навмисне чи  ненавмисне, то ви її простіть і благословіть до сьомого сакраменту:
1 раз, най її Бог благословить
2 раз, най її Бог благословить
3 раз, най її Бог благословить
   Музика грає молода цілує тата і маму, всіх хто сидів на лавці, а батьки її благословлять хлібом торкаючись голови.             
 Після сідають за стіл, молода коло молодого, дружки коло дружбів, їм кладуть горівку, голубці, холодець, капусту, хліб. Староста наливає горівку і починають гоститися, після того танцюють тричі навколо столу.
   Музика грає і вона виводить молодих до шлюбу, вінчаються у церкві. В селі Баня-Березів церква названа на честь св. Петра і Павла.  За молодими кидають жито і цукор. Коли вони повернулися їх зустрічала мама з горівкою, Вона пила до молодого і молодої, заводить їх за стіл.
Сідають за стіл, починають пити їсти але перед тим обов’язково моляться Отче Наш за щастя молодих. Після застілля грають музики і народ починає танцювати. Весілля до ранку.
   Гості співають, танцюють, веселяться. Над ранком розходяться. Сходяться у неділю. Свої гості, тобто родина скоріше, а решта пізніше, це в обід. Знов грає музика танцюють, а  потім сідають за стіл. За столом дають холодець, ковбасу, капусту, голубці, картоплю, рибу і пончики, завиванець, медівник.

   В цей другий день мама молодого приносить лавку, чи крісло, подушку, повісмо, гроші. Молода  сідає на подушку і їй на голову молодий кладе хустку вона недає, щоб він її замолодичував, а потім він здоймав вінок кладе її на коліна і в’яже хустку. Як пов’язав хустку, молода встає і кладе вінок на сестру молодого, а потім на дружок та дівчат, які були в хаті і танцює з ними коломийку. Вінок кладе на голову, щоб вони скоро виходили заміж.  Танці продовжуються аж до ранку.

Share