День св. Андрія

З усіх свят річного календарного циклу день Андрія Первозванного є одним із найтаємничніших, найцікавіших, цього дня відбуваються заклинання й угадування майбутнього.

Ніч під Андрія – єдина ніч протягом року, коли хлопцям дозволяється бешкетувати. В Баня-Березові така традиція підтримується до цьго часу. В ніч на Андрея хлопці збираються та йдуть робити збитки. Буває, що й дрова розкидають біля хати, і зав’яжуть мотузкою ручку дверей або підіпруть чимусь, і наносять різних речей, і т.п. Пам’ятаю, що минулого року зняли фіртку в одного господара і віднесли аж на друге село, довго шукали її. Та хлопцям цієї ночі все прощається.

Андрієва ніч допомагає дівчатам пізнати свою долю: чи доведеться ще рік дівувати, чи на щасливицю чекає вдале заміжжя. Ворожити слід в ніч перед святом. Цей звичай зберігся до тепер. В селі Баня-Березів дівчата збираються компаніями щоб погадати.

Одним із найпоширеніших є ворожіння на варениках. Дівчата їх ліплять і складають у рядок. Чий вареник швидше з’їсть кіт, та дівчина вийде заміж.

Ще одне цікаве ворожіння. Дівчата виходять надвір і кидають чобіт через хату. В який бік він покаже, звідти милий буде.

Щоб визначити ім’я нареченого дівчина виходить на вулицю й запитує першого ж чоловіка, який їй зустрінеться, як його звати. Відповідь – ім’я майбунього чоловіка.

В селі Баня-Березів в неділю (13.12.09) будуть проводитись Андріївські вечорниці в народному домі о 14.00 год.

Share

Одна відповідь у “День св. Андрія”

Коментарі

  1. Галина

    Гарно. Треба дотримуватися традицій, це ж так цікаво.