Микола Негрич
Микола Йосипович НЕГРИЧ з села Нижній Березів Косівського району – письменник, етнограф, фольклорист, член Національної спілки письменників України (2015).
Народився 14 травня 1945 року в с. Нижньому Березові – помер у квітні 2021 року у Львові.
Закінчив Київське танково-технічне військове училище (1966) та автомобільний факультет Ленінградської військової академії тилу і транспорту – заочно (1978).
Служив у Радянській армії та ЗСУ. Полковник у відставці.
Автор і упорядник гуцульського тлумачного словника «Скарби гуцульського говору», який вийшов у співпраці з Інститутом українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Автор і упорядник збірки славнозвісних гуцульських коломийок «Співанки, посіяні горами», до якої увійшло біля п’яти тисяч народних коломийок та більше пів тисячі авторських, які також уже стали народними. До книги увійшло біля однієї тисячі мудрослів’їв, які побутують у мовній лексиці жителів Березовів, де записував народну творчість. Понад п’ять десятків мелодій гуцульських коломийок, весільних, колискових пісень та гаївок записані на аудіодиску, який додається до книги. Доповненням до збірки є ілюстрації та рецепти призабутої гуцульської кулінарії.
Автор і упорядник збірки гуцульських сороміцьких коломийок «Заспіваймо пустої!» Обидві збірки вийшли у співпраці з кафедрою фольклористики Львівського національного університету ім. І. Франка.
З-під його пера вийшли у світ поетичні збірки: «Буковий ліс», «Помаранчевий дощ», «Пізня осінь», «Мамина криниця» та збірка гумористичної поезії «Миколині фіґлі», а недавно побачила світ і його прозова збірка «Сонце сходить з-за Няджина».
Його твори проникнуті патріотизмом, щирістю, правдивістю, любов’ю до України, до землі, яка народила автора, де пройшло його дитинство.
Вірші Миколи Негрича надихають і на духовні поривання. Але більшість його поезій ностальгійні — це згадка про минуле, туга за рідним краєм, юнацькими роками, які пройшли в армії, це біль пережитого.
Член ради суспільно-культурного товариства «Гуцульщина» у Львові, спілки офіцерів України та Української асоціації письменників. Проживав у Львові.
Лауреат премії ім. П. Чубинського (2014).
Інформація з часопису «Гуцули і Гуцульщина» та з відкритих джерел.